Lencse zöldséggel és hússal (húsvéti előzetes)
Hagyományos magyaros étel a lencseleves, a főzelék, sőt újévkor kötelező lencsét enni pénzügyi okok miatt: egyrészt olcsó, másrészt hiedelem: az új esztendőben sok pénzünk lesz, ha lencsét eszünk!
A paraszti étrendben a lencse rántással készült és hétköznap legfeljebb zsírban sült hagymával, ünnepre sült szalonnával tetézték. Nagykaréj kenyeret ettek hozzá. Az úri asztalokon a megtűrt szegény rokon pozícióját tölthette be.
A fizikai munka (robot) mennyiségének a társadalmi csökkenésével – a babbal párhuzamosan – csökkent a lencse népszerűsége a magyar konyhában. Azonban új konstellációkban visszatér/t a magyar konyhába: elvesztette a rántással való sűrítés módját, és egy rövid indiai kirándulással – különösen a Fűszer szigetek környékén – zöldséges kiegészítéssel újból bekerül/t a magyar konyha repertoárjába.
Fontos állomása volt a lencse újjászületésének a vegetáriánus szokások elterjedése a magyar konyha ellenében, továbbá az indiai és távol-keleti konyha térnyerése a hazai tájakon.
Sokféle lencsét lehet már vásárolni a piacon és bevásárló központokban. A püréként szétolvadótól a főzés után is ropogósnak maradó fajtáig. 3-4 próbavásárlás és főzés után kiválaszthatjuk a szeretteink számára a legmegfelelőbbet. (Mindenesetre kockázatos a családot többször megetetni többféle lencsével, mert már a másodiknál megkaphatjuk: fújjjj!) De a korábbi tapasztalatok alapján felvértezve, továbbá, hogy 10-15 évig továbbra is a mi főztünket eszik: vágjunk bele bátran a lencsekísérletekbe!
Zöldséges lencse 10 főre (vagy 2 hétig esszük ketten)
0,5 kg lencse
0,2 kg sárgarépa
0,2 kg zeller
0,1 kg csipetke (tarhonya)
1 db paprika
1 db paradicsom
1 db vöröshagyma
1 kanál olaj
1 l füstölt hús alaplé/víz
Fűszerek, só
Metódus
Egy kevés olajon megpirítjuk a hagymát. Beletesszük a lencsét, a csipetkét és a kockázott zöldségeket. Annyi vizet (alaplevet) öntünk alá, hogy éppen ellepje. Lassan forraljuk. Ha kezd lesülni akkor a folyadékot pótoljuk. Sok fűszert keverünk bele: őrölt paprika, bors, kömény, só, babérlevél, majoránna (sok). A csipetke és a lencse is elnyeli a vizet, ezért ne hagyjuk magára hosszan az edényt, mert leéghet az étel. Háromszor megkóstoljuk, először a sóra, másodjára a fűszerezésre, végül az összhatásra. Az eredeti indiai recept szerint egy nagy kanál joghurtot tesznek mellé a tényérra.
Valamilyen köretet is adhatunk a zöldséges lencse mellé. Húsvéti próbafőzésben gondolkodva vegyünk számításba egy szép darab füstölt vörös húst. Mivel a zöldséges lencse Ázsiát tekinti eredetlegendájának, ezért a köret legyen magyaros: füstölt tarja, füstölt csülök, füstölt szűzpecsenye, comb vagy karaj.
Füstölt hús 0,8 – 1,0 kg 10 főre számolva a szükséges mennyiség.
Metódus
A húst egy nagy edényben, hideg vízben tegyük fel főni. Ha bőségesen ellepi a víz, akkor nem kell a fazekat strázsálni, mert annyi víz mindig lesz, hogy nem tud odaégni. Nagyon lassan forraljuk, az 1 kg húsra legalább 90 percet szánjunk rá. Akkor kész, amikor már majdnem szétomlik (beleszalad a villa). Fűszerezni nem kell, sózni nem kell. A megfőtt húst a saját levében hagyjuk kihűlni, ezért már előző este elkészíthetjük és az éjszakát nyugodt alvássál tölthetjük. Másnap reggel a húst alufóliába csomagoljuk, és a hűtőszekrényben tartjuk, hogy a majdnem omlós hús újra „visszakeményedjen”, és így könnyen és szépen szeletelhető legyen.
Tálalás
A zöldséges lencsét mikróban melegítjük és gusztusosra formázva (pl. teásbögre segítségével) helyezzük a tányérokra. Az alufóliás húst egy nagy éles(!) kés segítségével 8 dkg-os szeletekben porciózzuk szét. (A hús megmaradt végét hűtőszekrény mélyére rejtjük, majd éjfélkor egy sör kíséretében felfaljuk!)
Jóétvágyat!