József, a hentes említette, hogy ideje van ismét kocsonyát főzni, mert közeleg a tél vége. December elejétől január végéig bármikor lehet, sőt tanácsos kocsonyát főzni, mert a kocsonya jó, a kocsonya finom, a kocsonya eláll, bármikor előveheted a spájzból, hirtelen vendégeknek hirtelen feltálalhatod, egy nagy mosogatással sok vacsorát megoldhatsz a családnak, sokféleképpen ízesítheted: tormával, citrommal, erős zöldpaprikával, savanyú uborkával, édes szilvabefőttel, és ihatsz hozzá teát, bort, sört, sőt, előtte 3 cl pálinkát egy féldecis pohárból, hogy az illúziód is meglegyen.
A barátom említette, hogy olvasta Váncsát – lám-lám, a Váncsa receptek már szájhagyomány útján is terjednek (!) - és olvasott egy újfajta kocsonyáról, mégpedig a kocsonya befőttet. Rövid leírását adta a látványnak: kocsonya disznófülből egy befőttes üvegben. Nosza, megindult a fantáziám, és a következő Klauzál téri hentesbolt-látogatásomon röviden vázoltam a barátom által felidézett Váncsa-képet, és tanácsot kértem Józseftől a megvalósításra.
József vízfolyásként sorolta a jó kocsonya előfeltételeit: sertés fül/ek, disznó köröm/körmök, disznóbőr (segédanyag), zöldségek, sok-sok-sok fokhagyma, még egy kis fokhagyma. A szükséges mennyiséget gyorsan nyélbe ütöttük, és már száguldottam haza feleségem védő szárnyai alá a kivitelezésre. Mert nálunk a feleségem kiváltsága a kocsonyafőzés. Lehetek én bármilyen jó húsok sütésében, a krumpli főzésében, a tea eredeti japán recept szerinti elkészítésében, pihentetésben és szervírozásában, a kocsonyafőzés a főkegyúri jogok közé soroltatott, így a feleségem által főzendő. Az alábbiak szerint teljesítettem a bevásárló listát:
Bevásárló lista 12 főre:
5 fül, 2 köröm, 0,5 kg disznóbőr és
1 füstölt farok összesen 2100 Ft
2+2 (2X) sárga és fehérrépa (inkább paszternák) 200
4 fej vöröshagyma 100
fokhagyma 200
szemes fekete bors 10 db 100
1 nagy kanál só 1
Összesen 2701 Ft
Metódus:
Tegyed szabaddá a feleségedet legalább 5 órára. (Előfeltétel: előtte jól aludja ki magát.) Az általad megsikált disznóságokat (ha a Klauzál Húsnál vásárolsz, akkor ezt megspórolhatod magadnak!) 8 liter hideg vízben (amely ellepte húsokat és az összes többi hozzávalót) lassan felforralod (min. 1 óra). Ha forr a víz, olyan lassúra kapcsolod a főzést, hogy csak „gyöngyözzön”. Amikor forrdogál, akkor a habot gyakran leszeded egy teaszűrővel, amelyet a meleg vizes csap alatt mindig tisztára öblítesz. Ez a folyamat legalább 3 óra. Az egész 14 literes lábast télen kiteszed az erkélyre és aludni mentek a feleségeddel együtt. Másnap korán felserkensz, midőn nejed még az igazak álmát alussza, és a megfagyott zsírréteget eltávolítod a kocsonya tetejéről, és kávét főzöl és reggelit készítesz az újabb megpróbáltatások előtt. A kocsonyát, amely immár teljesen egybefüggő kocsonya, ismét megmelegíti a feleséged, a régi zöldséget eltávolítja, az új, friss zöldséget belefőzi, majd a levelet átszűri, a disznóságokat feldarabolja olyanra, amilyen szépen mutat a tányérban. A füleket befőttes üvegbe helyezi, feltölti lével. A maradék disznóságokat tányérba, fazékba, jénai tálba tölti a felkarikázott zöldségekkel együtt.
Miután a feleséged elvégezte a munkát, most jön a Te időszakod: folyamatosan szurkolsz azért, hogy a lé megkocsonyásodjon. És minden férjnek az ilyen irányú tevékenysége mindig sikeres: a lé 1 óra alatt elkezd kocsonyásodni, majd fél nap múlva, ha a tányért lefelé fordítod, akkor csodálatosan benne marad a kocsonya a tányérban! Ne felejts el friss fehér kenyérért elmenni a boltba!
A disznófül befőtt így készül …vagy másképp! A Kama Szutra szerint, ezt csak a gyakorlat tanítja (meg a Váncsa).