A desszert elnevezése egy fantázianév, mert bár rakásnak rakás lehet, de máglyának mégse, hacsak nem tekintjük annak a fehér-világosbarna hab (habcsók?) alatt megbúvó piros lekvár-réteget?!
Aki az édességet szereti és nagykanállal is szívesen megeszi, az álljon neki - e recept alapján - ennek a laktató édességnek az elkészítéséhez!
Tojás sárgákat, vaniliáscukorral, továbbá kristálycukorral és citromhéjjal elkeverünk. (Ha sok az időnk és az energiánk, akkor kézi habverővel, ha sietünk vagy túlvagyunk a reggeli tornán, akkor gépesített eszközzel dolgozunk. Ha a családban kérünk meg valakit a kézi habverésre, akkor nagy az esélyünk, hogy ezt a kívánságunkat teljesíti az érintett - utolsóként.) A kavarcsot felengedjük langyos tejjel, tulajdonképpen egy ízesített tejet készítünk. A kristálycukrot kicserélhetjük cukorbetegeknek nyírfa (stb.) cukorra is.
A zsömléket vízszintesen 3 felé szétvágjuk, úgy hogy a tető ne billegjen, amikor letesszük a tepsi aljára (egy kis talpat vágunk rá) és egy nagy tepsiben 120 Fok C melegben kiszárítjuk a zsemléket (max. 5-10 perc).
Az ízesített tejjel meglocsoljuk a szárított zsömle szeleteket. A tocsogóssá tett zsömleszeletek felét egy feleakkora tepsibe tesszük át, mint amiben szárítottuk a zsemléket. Az átázott zsemleszeleteket beborítjuk vékonyra vágott almaszeletekkel, amelyeket erősen fahéjazunk. A maradék ázalékkal az almát beborítjuk. A spájzból lekvárt veszünk elő (kedvünkre valót, de lehet régi is), a lekvárt folyósra hígítjuk főzőrummal vagy más égetett szesszel.
A főzőrum annyiba kerül a boltban önmagában, mint az összes többi hozzávaló. El is hagyhatjuk, vagy rumaromával pótolhatjuk a főzőrumot.
Megkóstoljuk a rumos lekvárt, hogy kellően ízletes-e (na, még egyszer), és elsimítjuk az ázalék zsömlék tetején. A sütőben 140 fok C –on 40 percig sütjük. A sütés után legalább 15 percig pihentetjük (hűtjük) a rumos-almás-tocsogós zsömléket.
Amíg sül és pihen a tészta, addig a tojások fehérjét (sárgája ne legyen benne egy csepp sem, mert nem verődik fel!) újabb adag kristálycukorral kemény habbá verjük. A keménységet úgy állapítjuk meg, hogy a tálat lefelé fordítjuk: ha a hab kiesik a tálból, akkor új tojásokat veszünk elő, ha a hab a tálban marad, akkor jól dolgoztunk!
A habcsókhoz hasonló állagú habot egyenletesen elterítjük a lekvár tetején, és 170 fok C-on 10 percig pirítjuk. A sütőbe többször is betekintünk, hogy nem ég-e meg a habunk! Ha már világos barna, akkor kész! Ha már szürke-fekete foltos, akkor kivesszük a sütőből, a megégett habot a szemétbe kézbesítjük, új tojásfehérjékből új fedőréteget készítünk.
A máglyarakás állaga változatos: a felső habréteg egy kicsit kemény, vizes késsel kell vágni. A zsemlék és az alma rétegegek puhák, de nem folynak szét. Ehetjük villával vagy kanállal is.
Bevásárló lista 4 személyre (2014)
Zsömle 6 db 120 Ft
Tojás 3 db 150
Vaníliacukor 10 gr 50
Kristálycukor 150 gr (2x75 gr) 100
Tej 0,5 l 100
Alma 3 db 50
Sütőrum 250 ml 600
Lekvár 200 gr 100
Fahéj 20 gr 50
Összesen: 1200 Ft kb.
Jó étvágyat!
(Juhász Jánostól tanultam a „máglyarakás” elkészítését a Dobos. C. József iskolában.)