Tisza Istvánnak – ismét – szobrot állítottak az Országház mellett. A jelenlegi kormány az Országház környezetét az 1944-es állapotokra kívánja visszaállítani. Ennek a rekonstrukciónak lényeges eleme a Tisza István szoborcsoport. Az eredeti főalakot újra kellett alkotni, mert 1945 után megsemmisült. Azonban megmarad a „Magvetők”, a „Katona búcsúja” több alakos részcsoport és az obeliszk tetején látható „Oroszlánba harap a kígyó” csúcsdísz.
Ki is volt Tisza István, aki most példaképként áll a kétharmados parlamenti többség előtt?
Ferenc József kinevezése alapján első ízben 1903-1905 között volt miniszterelnök. Az 1905-ös választásokon elbukott a 35 éve kormányzó Szabadelvű Párt. Ezt követően, mint felsőházi tag politizált, majd megalakította új pártként a Nemzeti Munkapártot, amely győzött az 1910-es választásokon. 1912-ben az Országgyűlés elnöke, majd 1913-ban miniszterelnök lett másodjára is Ferenc József keze által.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Tisza_Istv%C3%A1n
1917-ben - IV. Károly megkoronázása után fél évvel – lemondott a miniszterelnökségről, és országgyűlési képviselőként politizált haláláig. 1918. október 31-én – négy sikertelen merénylet után – megölték.
http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1918_oktober_31_tisza_istvan_meggyilkolasa/
E cikk keretében nem vizsgáljuk pályafutásának más szegmenseit (pl. a Vérvörös csütörtök eseményeit, az I. világháborúba való belépés körülményeit), azonban a választójoghoz való viszonyát röviden áttekinthetjük a Tisza István nevéhez fűződő 1913. évi XIV. törvénycikk
http://www.1000ev.hu/index.php?a=3¶m=7210
lényegének az összefoglalásával.
Választójoga van 1913-ban:
- a „férfiúi nemhez tartozóknak”,
- azon analfabétáknak, akik legalább 40 korona adót fizetnek, vagy legalább 16 hold földbirtokkal rendelkeznek,
- - azon írni-olvasni tudóknak, akik 20 korona adót fizetnek vagy 8 hold földbirtokkal rendelkeznek,
- azon iskolázottaknak, akik a népiskola hatodik osztályát elvégezték és legalább 30 évesek, valamint önálló iparosok-kereskedőt vagy már adót fizetnek,
- azon iskolázottaknak, akik középiskolát végeztek és legalább 24 évesek.
A női választójogot elsőként egy USA tagállamban Wyomingban vezették be 1869-ben.
http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81ltal%C3%A1nos_v%C3%A1laszt%C3%B3jog
Majd Új-Zéland (1899) és Ausztrália következett (1900) a választójog női kiterjesztésével.
Tisza István a nők a választójogáról a következőt mondta:
„Két szóval megmondhatom, hogy a nők képviselőválasztói jogának határozott ellensége vagyok. Irtózom a gondolattól, hogy asszonyaink megannyi választó polgártárssá alakuljanak át.” „Ezzel a reformmal veszítenénk mi, szegény férfiak, de azt hiszem, végeredményben a nők is.”
(Vélemények a nők választójogáról. Összeállította: Schwimmer Rózsa. Kiadja a Feministák Egyesülete. 1906. 8–17. p.)
Tisza István törvényjavaslata eredetileg még olyan megoldást is tartalmazott, amely szerint 10 analfabétának együtt van 1 szavazata, míg egy egyetemi tanárnak 10 szavazata van. Ebből azonban nem lett törvény. Viszont lett a többiből törvény, amely a választójog feltételeihez műveltségi és vagyoni cenzusokat is megállapított. Az 1913. XIV. tc alapján nem tartottak választásokat, mert Magyarország/Ausztria Szerbia elleni hadüzenetével a magyarországi választásokat elsöpörte a világháború.
Tisza István választójogi törvényének a tartalmát vitte tovább Bethlen István miniszterelnök is.
A jelenlegi miniszterelnök 2014-ben avatta fel Tisza István szobrát. Amikor ránézünk a szoborra, akkor jusson eszünkbe az, hogy a szobor főalakja politikai célokból korlátozta a választójogot: irtózott a nők választójogától és félt a szegény emberek tömegeitől. A jelenlegi miniszterelnök szoboravató beszédben nem hallhattunk Tisza István ezen gondolatairól és tetteiről semmit.
Azonban arról hallottunk a jelenlegi miniszterelnöktől 2012-ben, hogy a választási regisztráció általános bevezetésével korlátozni kell a választójogosultságot. 8 millióról 4 millióra kívánták csökkenteni a választójogosultak létszámát. Ez a terv konkrétan nem sikerült, de sikerült úgy deformálni az országgyűlési választási törvényt, hogy a kisebbség kétharmados többség lett a parlamentben. Most ugyanezt teszik a budapesti választási törvénnyel is.
Azonban szükségszerűen eljön az elbukás ideje, és akkor a deformált törvények visszaütnek megalkotóira.
Szabad, tisztességes és átlátható választásokat!