Minden választópolgárnak joga van bizonyítékot gyűjteni a választási csalókról.
A bajai időközi választáson választási csalás történt. Lehet ezt a minősítést csűrni-csavarni, de a kecskeméti bíróság döntése egyértelmű: a választást meg kell ismételni ott, ahol bizonyítékok alapján a bíróság megállapította a választópolgárok „ingyenes szállítását”, amely az 1997. évi C. törvény alapján törvénysértő tevékenység, magyarán választási csalás, mert befolyásolta a szállított emberek akaratát.
A bírósági ítélet (amelyet a jogászok végzésnek neveznek) lekicsinylése, jelentéktelenítése, relativizálása azonnal megkezdődött a jelenlegi kormánypártok médiaügynökei részéről: nem is arról van szó…nem is az történt…nem is az mondta…nem is volt csalás… az ellenzéki pártok csaltak…
Láthatólag a demokratikus ellenzék szakmailag dadog az erőteljes ellenkampányban és nem tud határozott jogi és médiaválaszt adni.
A választási eljárásban maga a törvény kötelezi arra a választási csalás ellen fellépő felet arra, hogy a csalás tényéről bizonyítékot gyűjtsön. Mi lehet bizonyíték? Videó, fénykép, hangfelvétel, tanúvallomás, írásbeli dokumentum, bármi, amely a tényállítás valóságát megalapozza. A bizonyíték formájának egy korlátja van: nem lehet törvényellenesen begyűjtött.
Választási csalás bizonyítására, közterületen, mindenkinek joga van.
Sajnos a demokratikus ellenzék pártjai nem léptek fel az új választási eljárási törvény ellen (2013. évi XXXVI. törvény), amikor erre lehetőség lett volna. Sőt, egyetértettek a választási kampánycsend megszüntetésével. Most reklamálnak, hányják a borsót a falra.