A hetyke kapitalista
Csak 99 évre akarja privatizálni Budapest és a nagyvárosok pályaudvarait. Azzal kecsegtet háromezer polgármestert, hogy az új magyar kapitalisták minden településen restaurálják a középületeket. Már van neki vadászkastélya, így nem irigyli a NER lovagoktól azt a 40 kastélyt, amelyet megkapnak ingyen és műemlékvédelmi jogcímmel, állami üzemeltetési támogatással majd hasznosíthatnak mindent a főúri rétegnek. Persze belépőjegyet szednek a néptől a csodálatért.
Mosolyogva mondja bele az a kamerába, hogy ő a NER új felkentje, és a magyarkodók és vitézkedők árulók, akik eddig szopták a NER-t, és most idegenekét akarják a szájukra venni.
Vidáman közli a néppel, hogy a magántőke a megmentője mindenkinek és mindennek. Már a vasutakat is a magántőke építette fel a XIX. század végétől a II. világháborúig, amikor is az állam államosította (pénzért). Amíg a magántőke üzemeltette, addig eredményesen működött, amikor állami kézbe került, azóta hanyatlik.
Dickens regényeiben – a legvadabb kapitalizmust ábrázoló angol regényekben - olvashatunk ilyen figurákról, mint a hetyke kapitalista.
Optimista, jókedvű és a megváltó szerepét játsza. Játsza csak játsza! De addig se kell hinni neki.
A hetyke kapitalista csődbe visz mindenkit. Az embereket. Sőt, még a NER-t is.
Rátarti, hányaveti, kihívó modorú. "Nem törődtem bennülővel, hetyke úrral, cifra nővel, hogy "áll orra az út szélin baktatóra" (Arany: Epilógus).
hetyke jelentése - Tudományos és Köznyelvi Szavak Magyar Értelm…
meszotar.hu/keres-hetyke