Elektronikus szavazás - előzmények
Egy újszülöttnek mind vicc új…Egyes politikusok kezdik újra felfedezni az elektronikus szavazás lehetőségét, amelyre már 1995-ben a közigazgatáson belül javaslat született, és amelyet törvényjavaslat formájában a kormányzat elvetett 1997-ben. 2002-2004 között ismét volt rá szakmai szándék, de a politika ismét elvetette a javaslatot.
Az emberek és a politikusok hajlamosak arra, hogy az általuk megszokott dolgokat úgy tekintsék, hogy a világon mindenütt úgy van, ahogy ők azt szűkebb hazájukban megszokták. Így sokan azt hiszik, hogy a szavazásnak hagyományosan papír alapú, erre a célra kialakított szavazólapon kell megvalósulnia.
A görög városállamokban (agórákon) sem papír alapú szavazólapon szavaztak, hanem agyagból készült karcolható „cserépen”[i]. Egyes parlamentekben – így a magyarban is – előfordult, hogy a titkos szavazások alkalmával a képviselők fehér vagy fekete golyó bedobásával szavaztak igennel vagy nemmel egy törvényjavaslatról. Az USA egyes államaiban (pl.: Oregon, California), ahol lyukkártya lyukasztó géppel rögzítik a választópolgárok a szavazásuk tartalmát egy lyukkártyára. (A lyukkártyákat a szemeteszsákhoz hasonló nylon zacskókban gyűjtik össze /ez az urna/ és a helyi kommunális vállalat a tisztára mosott szemétszállító teherautókkal szállítja a „szavazólapokat” a szavazókörökből egy központi adat feldolgozóba, ahol csattogó lyukkártya-olvasó gépekkel számszerűsítik a választás eredményét.)
Más államokban (pl.: Texas) választás szakmai zsargonnal „egykarú rabló” elnevezéssel illetett háromajtós szekrény méretű, a z 50-60-as évek „számoló gépeinek” elvén működő, 2 tonna súlyú vasszerkezetekbe lehet leadni a szavazatokat, amely egy 10 cm széles lyukszalagba rögzíti az egyes polgárok szavazatait. Az egyenként 20 kg súlyú papírtekercseket megyénként egy központi lyukkártya-olvasóval összesítik.
A papíron való szavazás sem egyforma a világban. Izraelben mindenki annyi szavazólapot kap, amennyi a pártok száma, és a borítékba csak egy párt céduláját kell beletenni, a többit haza lehet vinni, vagy egy a szavazóhelyiségben levő szemétkosárban elhelyezni. (A képes beszédnek jó lehetősége ez a szavazási mód: egyet szeretek, a többi kukába!) Más országokban egy pipát (stimt) kell elhelyezni. Sok-sok országban az X a szavazási módszer: amely párttal, jelölttel egyetértek behúzok egy X-et egy négyzetbe. Más országokban egy körben kell egy X-et elhelyezni (Magyarországon is).
Az elektronikus szavazás elődje a „szikra-távírókkal” vette kezdetét, a világ óceánjain hajózó katonák szavazásával. Hiszen a hazáért harcoló hős katonákat nem lehet megfosztani a választójogtól. Később a diplomácia képviseletek kaptak lehetőséget arra, hogy szavazhassanak a választáson. (A jelölés jogával nem élhettek.) Új lehetőséget teremtett a „telex”, majd a teletext, még később a telefax megjelenése a választási igazgatás folyamatban.
Az „internet” kifejlesztése kifejezetten a XX. század végén harcoló katonai alakulatok számára történt.
[i] cserépszavazás http://hu.wikipedia.org/wiki/Cser%C3%A9pszavaz%C3%A1s