.A FIDESZ és az LMP egyetért abban, hogy a választópolgárokat ki kell zárni a jelölési folyamatból.
A kormánypárti frakcióülés, majd az ezt követő miniszterelnöki bejelentés újabb akadályokat hozott létre a választások demokratikus folyamatában. Újdonság azonban, hogy az LMP is felcsatlakozott az akadályépítőkhöz, bár egyenlőre nem tudni, hogy tudatlanságból vagy a 2014. év választási felkészülés és a FIDESZ-szel való együttműködés részeként.
Az elhangzott bejelentés szerint az ajánlószelvényekkel való választópolgári jelölés helyett, a pártok egyoldalú jognyilatkozattal állítanak jelöltet, a szavazólapra az kerül fel, akit a pártelnök megbízhatónak tart.
A jelöltajánlás eddigi rendje szerint a pártok ajánlottak a polgárok számára jelöltnek alkalmas személyt az egyéni választókerületben. A jelöltnek ajánlott személynek kellett – személyesen esetleg pártaktivisták vagy erre pénzért szerződtetett cégek segítségével - összegyűjteni 750 ajánlószelvényt. A pártoknak tehát egy „selejtezőn” kellett részt venniük, és fel kellett tudni mutatniuk legalább egy csekély (a választókerület polgárainak 1%-a) támogatását azért, hogy felkerüljön a szavazólapra. A pártok jelentős részének komoly erőpróba volt az 1%-nyi ajánlószelvény összegyűjtése. 1990-ben 60 párt indult el ajánlószelvényt gyűjteni, de csak 24-nek sikerült jelöltet állítani. Ezt a társadalmi megmérettetést most eltörlik. Hivatkozási alap a választópolgár nyugalma, amely azonban csak PR fogás, a valódi indok teljesen más.
A pártok egyoldalú, az előzetes társadalmi megméretést kizáró jelölési rendszere bevezetésének az oka az, hogy a jelenlegi kormánypártok korlátlanná tegyék a jelöltek számát valamennyi egyéni választókerületben, és ezzel lehetetlenné vagy nagyon nehézzé tegyék a demokratikus ellenzék összefogását. Minden egyoldalúan bejelentett jelölt felkerül a szavazólapra. A választópolgárok egy része az ilyen, egyébként csak önmagát képviselő jelöltre szavaz, és ezzel „lemorzsolja” az ellenzéki közös jelöltre leadható szavazatok számát.
A javaslat szembe megy a világ demokratikus országaiban támogatott választási eljárási folyamatokkal. Franciaországban, Nagy-Britanniában és az USÁ-ban a pártok arra törekszenek, hogy már a jelölés folyamtába aktívan és tömegesen vonják be a választópolgárokat. Az unió 10 országában már preferenciális szavazási módszer van, vagyis bármely választópolgár „erősorrendet” állíthat fel szavazatával a párt jelöltjei között. A fejlődő demokráciákban bevonják és nem kizárják a polgárok részvételét a jelölési folyamatból.
Ez a FIDESZ-LMP új jelölési rendszer egy politikai trükk, amely az a célja, hogy a jelenlegi kormánypártokkal szemben álló valódi pártok esélyeit csökkentse. Fantomjelölteket tesz fel a szavazólapra hogy a „nagy választék” látszatát keltse. PR fogás ez a javaslat, amely illeszkedik a jelenlegi kormánypárt furfangos, a polgárokat átverő törvényjavaslatai közé.