Tanuljuk együtt a választási jogszabályokat!
Választópolgárok kérdezik: Szabad-e a választópolgárokat tömegesen szállítani a szavazóhelyiségbe? Ha az autóban csendben ülünk, az kampánycsendsértés?
2013. szeptember 22-én, vasárnap, Baján, időközi önkormányzati választásra került sor. A demokratikus ellenzéki pártok egy szűkebb csoportja (MSZP, Együtt_PM, DK) közös jelöltet indított. A jelölő szervezet a választás után csalást kiáltott, mert állításuk szerint a FIDESZ, szerintem a 16%-osok pártja, választási csalást követett el azzal, hogy a 16%-osok pártja tömegesen „szállította” a választópolgárokat a szavazókör/ök/be.
Tanuljuk együtt a választási jogszabályokat.
2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról
171. Átmeneti rendelkezések
349. § (1) A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni
a) az országgyűlési képviselők e törvény hatálybalépését követő első általános választását megelőző időközi országgyűlési választásokon,
b) a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek e törvény hatálybalépését követő első általános választását megelőző időközi önkormányzati választásokon,
1997. évi C. törvény a választási eljárásról
A kampánycsend megsértése
41. § A kampánycsend megsértésének minősül a választópolgárok választói akaratának befolyásolása, így különösen: a választópolgárok számára a jelölt vagy a jelölő szervezet által ingyenesen juttatott szolgáltatás (szavazásra történő szervezett szállítás, étel-ital adása), pártjelvények, zászlók, pártszimbólumok, a jelölt fényképét vagy nevét tartalmazó tárgyak osztogatása, választási plakát (a továbbiakban: plakát) elhelyezése, a választói akarat befolyásolására alkalmas információk szolgáltatása elektronikus vagy más úton.
Mi következik a két törvényhely egyidejű értelmezéséből? (Politikusok ezt a részt ne olvassák, mert többségük alkalmatlan két törvényhely egyidejű értelmezésére!)
Baján - a bizonyítékok valódisága esetén – a választópolgárokat tömegesen szállították a szavazásra: ez törvénysértő.
· Mit tesz a választási bizottság, ha elolvassa a törvényt?
· Mit tesz a felettes választási bizottság?
· Mit tesz a bíróság?
Elsősorban a panaszt tevő pártokat kérdezem: mit tesznek a jogorvoslatért?